Tävla

Här hittar du tävlingsprogrammet för 2019 och information om anmälan och bokning av teamtält.

Onsdag 17 juli

8.00 – 19.00 Kansli öppet

8.00 – 12.00 träning utan vakt

10.00 Lagledarmöte XCR

12.00 – 13.30 Officiell träning

14.00 Stafett Ungdom 
3 varv x 5,1 km – distans 16,2 km, Prisutdelning 15 min efter målgång

16.00 Stafett Senior 
3 varv x (2 x 5,1 km) – distans 31,5 km, Prisutdelning 15 min efter målgång

Torsdag 18 juli

08.00 – 17.00 Kansli öppet

08.00 Lagledarmöte XCE

08.00 – 9.00 Officiell träning

09.30 – 11.00  XCE – Sprint tidskval
Ordningsföljd:
F15-16, P15-16
H Junior/H Elit, D Junior/D Elit

11.00 - 13.30 Träning, utan vakt.

13:30-14:30 Nybörjare, Ungdom Sport

15.00-17.00 XCE – Sprint
Finalheat om block F15-16, P15-16
Prisutdelning 16.45

17.00-19.00 XCE – Sprint
Finalheat om block junior-elitklasser
Prisutdelning 18.45

Fredag 19 juli

8.00 – 17.00 Kansli öppet

8.30 – 9.00 Officiell träning

9.30 – 11.00 XCE – Sprint tidskval
tidskval, samtliga klasser.

Ordningsföljd:
F10-12, P10-12
F13-14, P13-14
D30, D40
H30, H40, H50 (Master)

11.00 - 11.45 Träning, utan vakt.

13.00-15.00 XCE – Sprint 
Finalheat om block F10-12, P10-12​
Prisutdelning 14.45

15.00-17.00 XCE – Sprint
Finalheat om block F13-14, P13-14
Prisutdelning 16.45

17.00-19.00 XCE – Sprint
Finalheat om block D-Master, H-Master

Prisutdelning 18.45

 

Lördag 20 juli

07.30 Lagledarmöte XCO

08.00 – 17.00 Kansli öppet

8.00 –  8.30 Officiell träning

09.00 – 16.00 XCO – Cross Country, Ungdom/Junior/Elit
09.00: P 15-16

3 varv * 5,1 km – distans 16,2 km

09.05: F 15-16
3 varv * 5,1 km – distans 16,2 km

10.30: H Junior
5 varv * 5,1 km – distans 26,4 km

10.35: D Junior
4 varv * 5,1 km – distans 21,3 km

12.00 - 12.30 Träning, utan vakt.

13.00 XCO – Cross Country, Elit

13.00: D Elit
6 varv * 5,1 km – distans 31,5 km

15.00: H Elit
7 varv * 5,1 km – distans 36,6 km
Prisceremoni efter målgång, ca 17.00

Söndag 21 juli

08.00 – 17.00 Kansli öppet

8.00 –  8.30 Officiell träning

09.00 XCO – Cross Country, Ungdom
09.00: P 10-12

2 varv x 2,6 km – distans 6,1 km

09.30: F 10-12
2 varv x 2,6 km – distans 6,1 km

10.00: P 13-14
2 varv x 5,1 km – distans 11,1 km

11.00: F 13-14
2 varv x 5,1 km – distans 11,1 km
Prisceremoni 15 min efter målgång

12.00 - 12.30 Träning, utan vakt.

13.00 XCO – Cross Country, Master
13.00: H30

5 varv x 5,1 km – distans 26,4 km

13.01: H50
5 varv x 5,1 km – distans 26,4 km

15.00: H40
5 varv x 5,1 km – distans 26,4 km

17.00: D30, 40, 50 (1 min mellanrum)
4 varv x 5,1 km – distans 21,3 km
Prisceremoni 15 min efter målgång